Jump to content
logo

[STIRI LUME] Război în Ucraina, ziua 48: Peste 20.000 de oameni au fost uciși doar la Mariupol

DariusS

Recommended Posts

image-2022-04-12-25493300-41-razboi-ucra

În cea de-a 48-a zi a războiului din Ucraina, tensiunile continuă. Urmează o perioadă crucială pentru Ucraina, deoarece forțele ruse par să se re-echipeze și să se redistribuie. SUA și Marea Britanie analizează rapoarte conform cărora arme chimice au fost folosite de forțele ruse în atacurile asupra Mariupolului.

Președintele rus Vladimir Putin acționează într-o nouă manieră nechibzuită, a declarat fostul președinte american Barack Obama, într-un interviu difuzat marți de NBC, conform CNN.

„Putin a fost întotdeauna nemilos cu propriul popor, dar și cu alții. (...) Acea parte a lui Putin, cred, a fost mereu acolo. Ceea ce am văzut după invazia Ucrainei este că el a fost nesăbuit într-un mod pe care probabil nu l-am fi anticipat în urmă cu opt, zece ani, dar pericolul a fost mereu acolo”.

Probabil, este vorba despre atacuri care ar urma să fie puse pe seama armatei Ucrainei.

Pe 1 aprilie, un depozit de petrol din Belgorod, oraș rusesc aflat la aproximativ 40 de kilometri nord de granița cu Ucraina a fost bombardat. Rusia a pus atacul pe seama forțelor aeriene ale Ucrainei, care nu și-a asumat însă acțiunea.